Znaczenie ciągłego uczenia się i rozwoju menedżerskiego

Jeśli jako menedżer myślisz, że ci się udało, że wiesz wszystko, co trzeba, to jesteś skazany na porażkę.

Nawet najbardziej doświadczeni menedżerowie zawsze mogą poprawić swoją praktykę.

Istnieje błędna linia myślenia, że tylko nowi i niedoświadczeni menedżerowie muszą uczestniczyć w kursach, czytać i kontynuować naukę. Tak nie jest. Wszyscy menedżerowie muszą robić te rzeczy. Bez tego popadną w stagnację, ich praktyka stanie się stara i statyczna, a wkrótce zacznie to być widoczne w tym, jak zarządzają swoimi pracownikami i jak skutecznie (lub nie) podejmują decyzje.

Oczywiście nie oznacza to, że menedżerowie muszą co tydzień zabierać dni na udział w kursach i konferencjach, ale oznacza to, że powinni być na bieżąco z wszelkimi kursami i seminariami, które mogłyby pomóc im w dalszym rozwoju jako menedżerom i rozwijaniu swoich umiejętności.

Bądźmy szczerzy, nikt nie jest doskonały. Menedżerowie, którzy pełnią tę funkcję od dziesięcioleci, mogą się jeszcze czegoś nauczyć. Może nie są najlepsi w rozwiązywaniu konfliktów i w takim przypadku mogliby wziąć udział w kursie rozwiązywania konfliktów. Być może biuro myśli o wprowadzeniu nowego pakietu oprogramowania i w tym przypadku kierownik musi zostać przeszkolony w tym zakresie, aby mógł wspierać swoich pracowników, którzy uczą się, jak z niego korzystać. Być może menedżer nie odbył żadnego formalnego szkolenia przez jakiś czas i w związku z tym chciałby pójść na kurs zarządzania czasem lub kurs efektywności komunikacji, aby podszlifować podstawowe umiejętności, których nauczył się dawno temu.

Nikt nigdy nie powinien przestać się uczyć, dotyczy to również menedżerów.

Oczywiście, menedżerowie powinni również wspierać naukę i rozwój swoich pracowników, a to oznacza regularne oferowanie kursów i możliwości. Tworząc atmosferę podekscytowania, jeśli chodzi o naukę, wszyscy na tym skorzystają, a firma stanie się znacznie bardziej produktywnym miejscem.

Najlepszym miejscem, w którym pracownicy mogą porozmawiać ze swoimi menedżerami o tym, w jakich kursach chcieliby uczestniczyć, jest ich ocena roczna, ale nie powinien to być jedyny moment - polityka otwartych drzwi oznacza, że mogą z Tobą porozmawiać, kiedy tylko poczują taką potrzebę. Ma to również ogromny pozytywny wpływ na morale.

Zachęcanie do nauki nigdy nie ma minusów, a dzięki dodatkowemu rozwojowi istniejących umiejętności przy jednoczesnym zdobywaniu nowych, wydajność z pewnością wzrośnie!

Autor

Antoni Kowalski

Projektant segregatorów, Warszawa

Zobacz również

Kontakt

Tel: 595-968-789

E-mail: kontakt@info-komputery.pl

ul. Biała 25

00-009 Warszawa