Proste kroki do odróżnienia się od konkurencji

Jeśli chcesz odnieść sukces w biznesie, niezależnie od tego, w jakiej niszy działasz, ważne jest, abyś wyróżniał się spośród innych. W dzisiejszych czasach nie ma zbyt wielu branż, które nie byłyby całkowicie przepełnione, a to sprawia, że umiejętność wyróżnienia się jest jeszcze ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Wniosek jest następujący - jeśli nie wykonasz świetnej pracy, jeśli nie będziesz w stanie zaoferować czegoś innego, zrobi to ktoś inny, i to on zgarnie łupy, chwałę i oczywiście zysk. Brak wyróżniania się może w zasadzie kosztować Cię pieniądze, a tym samym kosztować Cię Twój biznes.

Oczywiście, po pierwsze trzeba wiedzieć, kto jest konkurencją. Dobra firma wie, z kim i z czym ma do czynienia, co zawsze powinno stanowić część biznesplanu i badań rynkowych. Następnie trzeba dokładnie wiedzieć, w jaki sposób można się wyróżnić, jak odróżnić się od konkurentów i zwiększyć swój ogólny sukces biznesowy.

Ta część zależy od wielu różnych czynników, a także od tego, co oferujemy jako firma. Czy sprzedajesz usługę, czy produkt? Jakiego rodzaju jest to produkt lub usługa? Najważniejszym sposobem na wyróżnienie się jest zadbanie o jakość wszystkiego, co robisz, i robienie tego w profesjonalny, ale przyjazny sposób.

Mimo to, przeanalizujmy nieco bardziej szczegółowo, w jaki sposób możesz się wyróżnić na tle innych firm z Twojej branży.

Pierwsze wrażenie jest kluczowe

Za każdym razem, gdy klient, dostawca lub odbiorca wchodzi do Twojego budynku, musi mieć poczucie, że znasz się na tym, co robisz, jesteś w tym ekspertem, dbasz o to i że Twoje pomieszczenia w pełni odzwierciedlają markę, produkt lub usługę, którą sprzedajesz. Jasny i kolorowy wystrój jest idealny dla produktów lub usług, które są wesołe i radosne, takich jak zabawki dla dzieci, moda, kosmetyki lub cokolwiek, co ma w sobie ten "wesoły" element. Z kolei bardziej elegancki i profesjonalny wygląd będzie potrzebny w przypadku firm, które sprzedają coś bardziej poważnego lub profesjonalnego, np. branże finansowe, wszystko, co ma charakter korporacyjny.

Recepcja jest tutaj kluczowym obszarem, więc zawsze upewnij się, że masz tutaj dodatki, takie jak sofy recepcyjne, wysokiej jakości biurka recepcyjne i że biurka są obsadzone przez cały czas, gdy biuro lub lokal jest otwarty. Obszar ten powinien być czysty, schludny, przyjazny, a każdy wchodzący powinien być witany z uśmiechem.

Gdy goście wchodzą do głównego miejsca pracy, np. do biura, zwracają uwagę na drobne szczegóły, takie jak sposób funkcjonowania biura - czy panuje w nim radosna atmosfera? Czy ludzie się uśmiechają? Czy ludzie wyglądają na zestresowanych? Wystrój ma tu również kluczowe znaczenie, więc zadbaj o to, aby było jasno, nowocześnie i przestronnie; ciemno i ponuro nie wygląda najlepiej. Pomyśl o przestrzeni do odpoczynku, aby nadać jej nowoczesny charakter.

Możesz się zastanawiać, w jaki sposób posiadanie zabawnych mebli biurowych sprawi, że będziesz się wyróżniać na tle konkurencji, ale spójrz na to w ten sposób - jeśli odwiedzający odwiedzą Twoje biuro, w którym będzie świeżo i jasno, profesjonalnie i przyjaźnie, a odwiedzą inną firmę, której biuro będzie ciemne i niezbyt przyjazne, Ty wyjdziesz na prowadzenie, prawda?

Uczyń swój produkt/usługę najlepszym, jakim może być

Cokolwiek sprzedajesz lub świadczysz, musi być najwyższej jakości. Musisz dogłębnie zbadać rynek, aby upewnić się, że spełniasz potrzeby swoich klientów, a także je przewyższasz. Firmy o najwyższej jakości wiedzą, czego chcą ich klienci, i wiedzą, jak ich uszczęśliwić. Zadbaj o to, aby Twój produkt był długotrwały, atrakcyjny i trwały, aby zawierał dodatkowe elementy, a jego opakowanie było zabawne. To wszystko są sposoby na pokonanie konkurencji, która być może nie pomyślała o drobnych szczegółach, które mogą mieć decydujący wpływ na to, od kogo klient zdecyduje się dokonać zakupu. Być może warto pomyśleć o tym, aby lokalna gwiazda poparła Twój produkt, co naprawdę da Ci przewagę nad resztą!

Nigdy nie przestawaj rozwijać swojego produktu lub usługi i stale sprawdzaj, co robi konkurencja, aby mieć pewność, że jesteś o krok do przodu. Oznacza to regularne oferowanie ofert i gratisów, aby przyciągnąć klientów w swoim kierunku, z dala od pokus innej firmy.

Obsługa klienta jest najważniejsza

Numerem jeden, który odrzuca klienta, jest słaba obsługa klienta. Pomyśl o tym z osobistego punktu widzenia - jeśli miałbyś do wyboru dwie firmy, a jedna z nich byłaby dla Ciebie nieuprzejma przez telefon lub po prostu w ogóle nie chciałaby Ci pomóc, a druga byłaby całkiem przyjazna i robiłaby wszystko, co w jej mocy, aby Ci pomóc, wybrałbyś tę drugą, prawda? Zdecydowana większość ludzi, z którymi rozmawiasz, powie Ci to samo.

Z tego powodu regularnie organizuj szkolenia dla swoich pracowników, aby upewnić się, że są oni na bieżąco z najnowszymi technikami obsługi klienta. Niech częścią ich ogólnego szkolenia będzie wiedza o tym, co mówić i robić, a czego unikać. Podkreślaj, że uśmiech jest jedną z najcenniejszych rzeczy, jakie mogą zaoferować, i dawaj wskazówki w formie odgrywania ról, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami i zdenerwowanymi klientami. Sposób radzenia sobie z takimi sytuacjami może być punktem zwrotnym między utrzymaniem klienta a jego utratą.

Jeśli klienci przychodzą do siedziby firmy w celu omówienia spraw lub zakupu towarów i usług, obsługa klienta oznacza także zapewnienie im komfortu w czasie pobytu w firmie. Dlatego warto rozejrzeć się za lśniącymi, białymi meblami biurowymi, które zapewnią pozytywny nastrój. Rozejrzyj się za wygodnymi fotelami biurowymi i ławkami, które zmniejszają barierę między pracownikiem biura a klientem. To wszystko są sprytne sposoby budowania relacji roboczych między klientem a firmą.

Bądź ekspertem w swojej dziedzinie

Aby przekonać klienta do robienia interesów z Tobą, a nie z kimś innym, musisz znać się na tym, co sprzedajesz. Oznacza to, że trzeba być ekspertem w swojej dziedzinie, w swojej usłudze i w swoim produkcie. Musisz być w stanie sprzedać to swoim klientom i przekonać ich, że to właśnie Ty jesteś najlepszą drogą, którą mogą podążać. Również w tym przypadku chodzi o przeszkolenie pracowników w zakresie znajomości produktu lub usługi oraz zapewnienie im narzędzi pozwalających na udzielanie odpowiedzi na trudne pytania w sposób przekonujący i zachęcający do sprzedaży.

Zorganizuj regularne sesje szkoleniowe z pracownikami, być może w formie burzy mózgów lub czegoś mniej formalnego, wykorzystując wygodne meble biurowe, biurka i siedziska przypominające sofy, aby utrzymać koncentrację i zachęcić do współpracy. Im więcej będziesz wiedział, tym więcej będziesz sprzedawał!

Połóż nacisk na swoją stronę internetową

Ostatni punkt to ten, którego z pewnością nie powinieneś przeoczyć. W dzisiejszych czasach wszystko odbywa się za pośrednictwem sieci WWW, a to oznacza posiadanie aktualnej, regularnie aktualizowanej, atrakcyjnej i łatwej w obsłudze strony internetowej, która odzwierciedla markę, którą próbujesz sprzedać, i oferuje odwiedzającym wszystkie informacje potrzebne do dokonania zakupu lub zamówienia.

Najwyższej jakości strona internetowa powinna być pełna użytecznych i interesujących treści. Powinna być łatwa w obsłudze i nawigacji, nie powinna zawierać niedziałających linków, powinna zawierać wszystkie informacje kontaktowe, aby klienci mogli uzyskać więcej szczegółów, jeśli będą ich potrzebować, a także powinna umożliwiać szybkie dokonanie zakupu lub zamówienia, nie czyniąc tego procesu pełnym kłopotów. Jeśli nie masz pojęcia, od czego zacząć projektowanie i korzystanie ze strony internetowej, jest wiele osób, które mogą Ci pomóc, a w tym przypadku, może to być dobry pomysł, aby zatrudnić freelancera do projektowania i konfigurowania witryny, korzystając z ich wiedzy eksperckiej. Następnie należy zapoznać się z optymalizacją pod kątem wyszukiwarek internetowych, zwaną również SEO. Zapewnia to, że Twoja strona będzie wysoko na liście wyników wyszukiwania, gdy ktoś dokonuje wyszukiwania; prawdopodobnie wiesz z własnego doświadczenia, że pierwsza strona wyników wyszukiwania jest wszystkim, co ktoś kiedykolwiek naprawdę patrzy. Również w tej kwestii freelancer może Ci pomóc i naprawdę da Ci dużą amunicję, aby wyróżnić się na tle konkurencji.

Na koniec dnia, bycie o głowę i ramiona wyżej od reszty konkurencji nie jest nauką o rakietach, chodzi po prostu o to, aby dać klientom to, czego chcą. Nigdy nie lekceważ potęgi uśmiechu i przyjaznego słowa; w dzisiejszych czasach możemy być zaawansowani technicznie, ale maniery i profesjonalizm wciąż są ważniejsze niż wszystko inne. Umiejętność odróżnienia się od innych graczy w Twojej branży sprawi, że klienci nie tylko pozostaną z Tobą, ale być może polecą Cię ustnie swoim przyjaciołom i rodzinie, dzięki czemu w przyszłości zyskasz większą bazę klientów.

Autor

Weronika Koczowska

Pracownik biurowy, Wrocław.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 595-968-789

E-mail: kontakt@info-komputery.pl

ul. Biała 25

00-009 Warszawa