Jak komunikuje się kierownik ds. jakości?

Niektórzy menedżerowie krzyczą, inni szepczą, jeszcze inni w ogóle niewiele mówią, ale jeśli starasz się być najlepszym menedżerem, jakim możesz być, jak powinieneś się komunikować?

Umiejętności komunikacyjne są niezbędne w życiu, ale jeśli zamierzasz zarządzać i kierować innymi ludźmi, musisz wiedzieć, jak do nich mówić, aby wydobyć z nich to, co najlepsze. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba być stanowczym, kiedy trzeba być delikatnym, a także takie, kiedy trzeba po prostu przekazać swoją wiadomość.

Jedną z cech dobrego menedżera jest wiedza, kiedy zastosować jakie podejście. Pamiętaj, że komunikacja to nie tylko mówienie do kogoś, ale także słuchanie, tworzenie odpowiedniego rodzaju komunikacji pisemnej, mowa ciała i umiejętność czytania ludzi. To wszystko są rzeczy, które menedżer musi robić dobrze.

Najlepsi menedżerowie mówią do swoich pracowników jak do istot ludzkich, którymi są. Nie mówią do ludzi z góry, nie wysuwają na pierwszy plan swojego autorytetu, kiedy nie jest to konieczne i nie umniejszają go. Nie są sarkastyczni, nie są protekcjonalni, a po prostu wiedzą, że aby wydobyć z kogoś to, co najlepsze, trzeba po prostu rozmawiać z nim na tym samym poziomie.

Gdybyś pracował w biurze, siedząc od dnia do dnia przy biurku, z pewnością chciałbyś, aby Twój kierownik mówił do Ciebie jak do człowieka? Przecież tym właśnie jesteś! Czy gdyby Twój kierownik podszedł do Ciebie i zaczął mówić do Ciebie z góry, to czy zainspirowałoby Cię to do wykonania Twojej najlepszej pracy? Nie! Prawdopodobnie miałoby to zupełnie odwrotny skutek.

Skuteczna komunikacja oznacza, że inspirujesz, motywujesz, przekazujesz swoje przesłanie i unikasz ryzyka nieporozumień. Kiedy jesteś niejasny lub komunikujesz się w sposób, który kogoś denerwuje, całkowicie mijasz się z celem i wpadasz na terytorium słabego menedżera.

Wysokiej jakości komunikacja menedżerska to:

  • Jasna
  • Zwięzła
  • Przekazywana w przyjazny sposób
  • Pozbawiona sarkazmu i innych negatywnych cech
  • Stanowcza, gdy jest to konieczne
  • Wolny od błędów
  • Inspirujące na swój sposób
  • Dostosowane do sytuacji i osoby

Wysokiej jakości menedżer ma moc inspirowania swojego zespołu do wielkości. Pomysły przy stołach nowoczesnego zarządu będą o wiele bardziej innowacyjne, będzie się pojawiać mniej błędów, w biurze będzie panował solidny duch zespołowy, a każdy będzie się czuł doceniony i zmotywowany do zrobienia wszystkiego, co najlepsze dla swojego menedżera.

Mówiąc wprost, kiedy menedżer jest słabym komunikatorem, nic z tych rzeczy nie jest możliwe.

Autor

Kacper Wojda

Właściciel firmy produkującej artykuły biurowe, Poznań.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 595-968-789

E-mail: kontakt@info-komputery.pl

ul. Biała 25

00-009 Warszawa