Co to jest zarządzanie leseferystyczne?

Sposób, w jaki menedżer prowadzi swój zespół, różni się w zależności od osoby.

Możesz mieć jednego menedżera, który jest bardzo praktyczny, który lubi być w biurze i wokół niego przez cały dzień, i naprawdę lubi być częścią codziennej mechaniki współczesnego biura. Jednakże, możesz mieć innego menedżera, który woli pozostać z dala od biura i zamiast tego ma politykę otwartych drzwi, która pozwala pracownikom wiedzieć, że jeśli chcą porozmawiać o czymkolwiek, mogą to zrobić.

Istnieje wiele różnych stylów, które mieszczą się w tych dwóch przykładach, ale jeden z najbardziej interesujących i czasami kontrowersyjnych stylów zarządzania, o których ludzie mówią, nazywa się leseferystycznym stylem zarządzania.

Czym jest leseferystyczny styl zarządzania?

W tym konkretnym stylu zarządzania, faktyczni menedżerowie są całkiem niezależni. Decyzje są podejmowane w formie burzy mózgów i przez pracowników, a menedżerowie pełnią jedynie funkcję doradczą. Konflikty są często rozwiązywane przez samych pracowników, jednak menedżerowie służą pomocą, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Z tego wyjaśnienia wynikają zapewne dwie strony tego stylu. Po pierwsze, daje on pracownikom dużo swobody w dokonywaniu własnych wyborów i pozwala na wysłuchanie ich głosu. Jest to świetny sposób na podniesienie morale i zapewnienie, że każdy czuje się doceniony. Jednakże, może to również doprowadzić do totalnego chaosu, jeśli pozostanie bez kontroli. Jeśli masz biuro pełne pracowników, którzy są dość niedoświadczeni, podejmowanie decyzji może trwać długo, a w niektórych przypadkach mogą one nie być najlepsze.

Jasne jest, że ten styl zarządzania prawdopodobnie nie nadaje się do każdego biura, ale niektóre biura uważają, że jest to dla nich idealny wybór. Dawanie pracownikom swobody w podejmowaniu decyzji naprawdę pomaga im się rozwijać, a także daje im dużo pewności siebie. Ponadto, w ten sposób kształtujesz nowe pokolenie potencjalnych menedżerów w przyszłości!

Pracownicy pracujący w leseferystycznym stylu zarządzania prawdopodobnie nie będą chcieli odejść, ponieważ czują się stłamszeni, a wręcz przeciwnie - mają ogromną swobodę. Jednak niektórzy pracownicy mogą uznać ten styl za zbyt mało ustrukturyzowany i mogą mieć wrażenie, że nikt ich nie prowadzi. Nie jest tak, ponieważ kierownictwo jest tam właśnie po to, ale to zależy od tego, jak dobre jest kierownictwo i jak dobrze prowadzi swój zespół.

Obok demokratycznych i autokratycznych stylów zarządzania, leseferyzm jest jednym z najbardziej powszechnych. Może nie sprawdza się u każdego, ale na pewno jest to coś, co warto przemyśleć.

Autor

Weronika Koczowska

Pracownik biurowy, Wrocław.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 595-968-789

E-mail: kontakt@info-komputery.pl

ul. Biała 25

00-009 Warszawa