Jak zorganizować ergonomiczne miejsce przy biurku

Aby stworzyć wydajne, bezpieczne, wygodne i przyjemne miejsce pracy, musisz wziąć pod uwagę różne czynniki. Większość z nich dotyczy zaspokojenia podstawowych potrzeb pracowników, a także zapewnienia zgodności miejsca pracy z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Oczywiście wszystko to bardzo dobrze wiąże się z wydajnością.

Dlaczego?

Ponieważ jeśli Twoi pracownicy czują się bezpiecznie, komfortowo i są doceniani, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że będą wykonywać dla Ciebie świetną pracę, wykorzystując swój potencjał i dbając o to, by Twoje cele zostały osiągnięte, a często nawet przekroczone. Wszystko to oznacza dodatkowe zyski dzięki wzrostowi ogólnej wydajności!

Zapewnienie idealnego miejsca pracy dla pracowników naprawdę nie ma żadnych wad, a nawet jeśli początkowo wiąże się to z kosztami, z czasem zwrócą się one z nawiązką.

Słowo, o którym z pewnością słyszałeś wiele razy podczas badań nad organizacją miejsca pracy, to "ergonomia". Jeśli chcesz ograniczyć liczbę urazów, zapewnić pracownikom większy komfort i lepsze warunki pracy, ergonomia jest właściwym rozwiązaniem.

Co oznacza termin "ergonomiczny"?

Ergonomia w odniesieniu do mebli biurowych oznacza, że są one dostosowane do potrzeb pracowników, tzn. można je regulować, przenosić i są wygodne. Wszystko to bardzo dobrze łączy się z wydajnością w miejscu pracy i pozwala pracownikowi wykonywać swoją pracę bez uciążliwych barier. Na przykład zbyt niskie biurko i zbyt wysokie krzesło będą niewygodne, a ponadto prawdopodobnie spowolnią pracownika podczas pracy, ponieważ będzie on musiał ciągle zmieniać pozycję. Ponadto istnieje większe ryzyko nadwyrężenia dolnej części pleców i szyi z powodu nieprawidłowego siedzenia.

Z drugiej strony, jeżeli biurka są regulowane i stosuje się ergonomiczne krzesła, każdy pracownik będzie mógł dostosować swoje ustawienie do swojej budowy, np. wzrostu, i w rezultacie nie będzie musiał ciągle zmieniać pozycji, aby czuć się komfortowo. Oznacza to, że będą mogli wykonać więcej pracy w czasie, który mają do dyspozycji, i będą znacznie mniej narażeni na nadwyrężenia.

Dlaczego ergonomiczne meble biurowe są ważne?

Omówiliśmy już główne powody, dla których ergonomiczne meble biurowe są tak ważne we współczesnym biurze, ale aby je lepiej zrozumieć, podsumujmy najważniejsze z nich.

- Mniejsze ryzyko dla pracowników w zakresie urazów związanych z powtarzającym się napięciem (RSI), nadwyrężenia szyi i pleców oraz rozwoju przewlekłych dolegliwości bólowych w przyszłości.

- Wyższy poziom produktywności dzięki wyższemu poziomowi komfortu i stanowisku pracy, które jest skonfigurowane tak, aby spełniać wymagania związane z wykonywaną pracą.

- Ergonomiczne meble biurowe są zazwyczaj wysokiej jakości, np. biurka z regulacją wysokości, i jako takie są inwestycją, która przetrwa próbę czasu i kilka przeprowadzek biura.

- Mniej dni chorobowych w ciągu roku dla pracowników, dzięki wyższemu poziomowi komfortu. Dni chorobowe kosztują organizację duże sumy pieniędzy, a więc ustawiając komercyjne meble biurowe we właściwy sposób, oszczędzasz pieniądze.

Ergonomiczne meble są dobrym rozwiązaniem w miejscu pracy także z powodów psychologicznych. Pracownicy chcą czuć się doceniani; w końcu wszyscy jesteśmy ludźmi, a kiedy czujemy, że jesteśmy doceniani, jesteśmy bardziej skłonni do cięższej pracy. Instalując meble biurowe, które spełniają potrzeby pracowników i sprawiają, że jest im wygodniej, inwestujesz w ich komfort i zdrowie, co stanowi istotny czynnik wpływający na to, jak bardzo czują się docenieni. Jeśli oczekujesz od nich, że będą siedzieć na niewygodnych, starych krzesłach biurowych przez cały czas pracy, czy będą się czuli docenieni? Nie, absolutnie nie! W ten sposób dochodzimy do następnego punktu.

Ryzyko związane z nieprawidłowym siedzeniem

Czy kiedykolwiek siedziałeś w niewygodnej pozycji przez ponad godzinę i czułeś się z tym dobrze? Oczywiście, że nie! W takim razie, jak można oczekiwać od pracownika biurowego, że będzie siedział przy niewygodnym biurku, na krześle twardszym niż deska drewna i że będzie zadowolony z pracy? Po prostu nie można.

Nieprawidłowe siedzenie to nie tylko brak poczucia komfortu i wynikające z tego złe samopoczucie, ale także kwestia ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Istnieje prawidłowy i nieprawidłowy sposób siedzenia. Większość z nas siedzi w niewłaściwy sposób, ale wybierając odpowiedni rodzaj siedziska biurowego i biurka, jesteśmy niemal zmuszeni do siedzenia w prawidłowy sposób. Złe jest pochylanie się, dobre jest siedzenie w pozycji wyprostowanej. Trzymanie rąk zbyt wysoko w stosunku do klawiatury jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia RSI, natomiast trzymanie rąk równolegle do biurka jest dobrym rozwiązaniem.

Nieprawidłowe siedzenie zwiększa czynniki ryzyka

- urazów związanych z powtarzającym się napięciem (RSI)

- bólu dolnej części pleców

- Bólu szyi

- Rwa kulszowa

- przewlekłych dolegliwości bólowych, które mogą się rozwijać z czasem i być bardzo trudne do opanowania, zwłaszcza w późniejszym okresie życia

- Bóle głowy

- Napięcie mięśniowe

Żaden pracownik nie powinien narażać się na ryzyko wystąpienia któregokolwiek z tych schorzeń po prostu idąc do pracy i wykonując swoje obowiązki. Dlatego jako odpowiedzialny pracodawca powinieneś poważnie potraktować wybór odpowiednich ergonomicznych mebli biurowych, aby zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie swoich pracowników. Oczywiście z biznesowego punktu widzenia, jak już wspomnieliśmy, pozwala to również ograniczyć liczbę dni chorobowych, z których pracownik może skorzystać w ciągu roku, a tym samym zaoszczędzić pieniądze i czas. Zatem jakie kwestie należy dokładnie rozważyć przy tworzeniu ergonomicznego stanowiska pracy? Dowiedzmy się tego.

Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas konfigurowania ergonomicznego stanowiska pracy

Dwa najważniejsze meble biurowe na stanowisku pracy to biurko i krzesło. Oczywiście, w pełni funkcjonalne miejsce pracy to nie wszystko, ale z punktu widzenia ergonomii są to dwa główne elementy.

Krzesło biurowe

Krzesło biurowe powinno być regulowane na kilka różnych sposobów. Wysokość siedziska powinna być regulowana, a najlepsza pozycja dla pracownika to taka, w której stopy leżą płasko na podłodze, bez kiwania palcami lub nadmiernego zginania kolan. Oparcie krzesła również powinno być regulowane, aby zapewnić podparcie dla całych pleców, a w szczególności dla dolnej części pleców (odcinek lędźwiowy). Zapewniając podparcie tej części pleców za pomocą odpowiedniego rodzaju regulacji, a czasem także za pomocą wyściółki na krześle, którą można podnieść lub zwolnić, znacznie zmniejszasz ryzyko wystąpienia nadwyrężeń dolnej części pleców.

Niektóre krzesła biurowe mają podłokietniki i choć dla niektórych są one przydatne, inni uważają je za irytujące. To naprawdę zależy od pracownika, czy uważa je za wygodne, czy nie, ale powinny być na krześle i być zdejmowane, aby umożliwić podjęcie takiej decyzji. Krzesło powinno również umożliwiać przyjęcie pozycji leżącej i pionowej, z kilkoma punktami przystankowymi po drodze. Istnieją pewne dowody wskazujące, że kiedy nie piszemy na komputerze, powinniśmy na krótki czas odchylić krzesło, aby zrobić sobie przerwę i rozprostować plecy.

Biurko biurowe

Biurko biurowe, podobnie jak krzesło, powinno mieć regulowaną wysokość. Pamiętaj, że każdy pracownik może mieć inny wzrost, dlatego biurka i krzesła muszą być odpowiednio do tego przystosowane. Biurko powinno umożliwiać pracownikowi siedzenie w pozycji wyprostowanej, z rozluźnionymi ramionami, a przedramiona powinny być ustawione pod kątem prostym i spoczywać równolegle do powierzchni biurka, co ułatwia pisanie na klawiaturze i pracę z myszką.

Jeśli chodzi o klawiaturę komputerową, powinna ona znajdować się przed osobą, która jej używa, w odległości maksymalnie 15 cm od krawędzi blatu biurka. Nadgarstki powinny być wyprostowane, aby uniknąć ich nadmiernego naprężenia. Mysz powinna znajdować się blisko klawiatury, aby nie trzeba było zbytnio odchylać się na bok, aby jej użyć. Można stosować podkładki pod mysz z żelowymi podpórkami pod nadgarstki, ale nie dla wszystkich są one wygodne, a niektóre z nich mogą wymuszać nienaturalną pozycję nadgarstka.

Kolejnym elementem jest ekran komputera. Jeśli jest zbyt niski, obciążamy kark i ramiona. W dużej mierze zależy to od wysokości biurka, co jest kolejnym powodem, dla którego warto stosować biurka z regulacją wysokości. W idealnej sytuacji ekran komputera powinien znajdować się na wysokości oczu, tzn. górna część ekranu powinna być skierowana prosto w górę lub w dół. Zapobiega to przemęczeniu oczu, bólom szyi i napięciowym bólom głowy. To, w jakiej odległości powinien znajdować się ekran, zależy od tego, ale ogólnie rzecz biorąc, odległość od ramienia jest dobrym wyznacznikiem.

To są główne punkty, jeśli chodzi o ergonomiczne ustawienie biurka, ale tak naprawdę chodzi też o coś więcej. Na przykład, nic nie powinno znajdować się zbyt daleko. Biurowe rozwiązania do przechowywania powinny być umieszczone w takim miejscu, aby osoby, które muszą się do nich dostać, mogły łatwo do nich sięgnąć, ale aby nie stanowiły przeszkody. Powinny one również znajdować się nie za blisko podłogi i nie za wysoko, aby uniknąć naciągnięcia i ewentualnego urazu pleców. Jeśli pracownik potrzebuje pewnej dozy prywatności, aby wykonywać swoją pracę, lub potrzebuje odrobiny ciszy i spokoju do wykonania określonego zadania, dobrym pomysłem są ekrany biurowe. Można je zainstalować na stałe lub zdejmować i instalować w określonych porach, np. na czas wykonywania określonych zadań.

Jeśli chcesz stworzyć superergonomiczne miejsce pracy, wpisz w Internecie hasło meble biurowe w Londynie, a znajdziesz jedne z najlepszych dostępnych opcji. Szeroki wybór mebli biurowych znajdziesz również w Calibre Office Furniture.

Pamiętaj, że każdy pracownik jest inny!

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania przy tworzeniu ergonomicznej przestrzeni biurka jest to, że jeden rozmiar nie pasuje do wszystkich. Każdy zatrudniony pracownik jest inny pod względem wzrostu, szerokości, wymiarów, wszystkiego! Z tego powodu jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie regulowanych blatów. Oznacza to, że pracownicy mogą dostosować biurko i krzesło do swojego wzrostu i zapewnić sobie wygodę podczas pracy.

Gdy w miejscu pracy pojawia się ktoś nowy, warto przeprowadzić ocenę ryzyka. Oznacza to ocenę biurka, przy którym osoba ta ma siedzieć, oraz sprawdzenie, czy wszystko jest ustawione tak, jak powinno. Ponadto porozmawiaj z nowym pracownikiem o jego aktualnych problemach zdrowotnych. Czy kiedykolwiek cierpiał na RSI? Czy często miewa napięciowe bóle głowy? Czy ma jakieś przewlekłe dolegliwości bólowe? Wszystkie te informacje, oczywiście zebrane w sposób poufny, pozwolą Ci zadbać o to, aby biurko do pracy było dla niego jak najwygodniejsze i ergonomicznie zaprojektowane.

Traktując każdego pracownika indywidualnie, nie tylko zapewniasz mu komfort i zmniejszasz ryzyko urazów i bólu, ale także dajesz do zrozumienia, że cenisz go i jego zdrowie. Znowu użyjemy słowa na "P", ale produktywność zawsze wzrasta, gdy ktoś czuje, że jest doceniany i cieszy się dużym szacunkiem. Nigdy nie można pominąć znaczenia zdrowia w miejscu pracy, nie tylko pod względem samopoczucia i wydajności, ale także pod względem tego, jak dobrze dana osoba jest w stanie wykonywać swoją pracę w skali produktywności.

Czy w przeszłości zastanawiałeś się nad wyborem ergonomii? Jeśli tak, na jakie wyzwania natrafiłeś? Podziel się swoimi pomysłami!

Autor

Antoni Kowalski

Projektant segregatorów, Warszawa

Zobacz również

Kontakt

Tel: 595-968-789

E-mail: kontakt@info-komputery.pl

ul. Biała 25

00-009 Warszawa