Czy wspólne biuro to rozwiązanie długoterminowe?

Wspólne biuro od dawna jest użytecznym narzędziem dla firm rozpoczynających działalność, a także dla tych, które są w trakcie remontu lub przechodzą trudny okres finansowy. Takie biura pozwalają firmom dzielić czynsz, meble i wyposażenie z innymi firmami, ale minusem jest to, że w tej samej przestrzeni przebywają inne firmy. W niektórych przypadkach może to powodować problemy z zachowaniem poufności.

Meble biurowe klasy premium mogą być dostępne lub nie, ale na krótką metę większość firm uważa to za dobre wyjście z trudnej sytuacji. Czy jednak wspólne biuro to rozwiązanie na dłuższą metę?

Nowe badania wykazały, że większości pracowników podoba się pomysł pracy w biurze otwartym, ale mimo przestrzeni do swobodnego poruszania się i współpracy, osoby pracujące w tego typu pomieszczeniach spędzają o 73% mniej czasu na bezpośrednich rozmowach z ludźmi, woląc wysyłać wiadomości z własnego biurka. Ironia losu, nieprawdaż!

Oznacza to, że choć celem jest zwiększenie współpracy, w rzeczywistości działa to w drugą stronę. Nasuwa się również pytanie, czy wspólne biura nie zmniejszają produktywności, jeśli te najnowsze informacje potwierdzają rosnący trend.

W dłuższej perspektywie wspólne biuro raczej nie będzie skutecznym rozwiązaniem, ale jako rozwiązanie doraźne do czasu, kiedy będzie to bardziej opłacalne, z pewnością nadal ma swoje cenne miejsce w świecie biurowym. Wykorzystanie mebli do współpracy, takich jak okrągłe stoły lub kabiny biurowe, pomoże zachęcić do rozmów twarzą w twarz i dzielenia się pomysłami, aż do momentu, gdy firma będzie mogła pozwolić sobie na zaprojektowanie własnej przestrzeni biurowej.

Co sądzisz o wspólnych przestrzeniach biurowych?

Autor

Antoni Kowalski

Projektant segregatorów, Warszawa

Zobacz również

Kontakt

Tel: 595-968-789

E-mail: kontakt@info-komputery.pl

ul. Biała 25

00-009 Warszawa