Eksperymentalna przestrzeń robocza - wyjaśnienie

W świecie projektowania biur jest wiele modnych słów, a wiele z nich nie wytrzymuje próby czasu. Niektóre jednak wytrzymują, a to oznacza, że musimy usiąść, zwrócić na nie uwagę i zastanowić się, czy sprawdzą się w naszym własnym środowisku, czy nie. Jednym z najnowszych modnych słów, które już od jakiegoś czasu jest "doświadczalna przestrzeń robocza" (experiential workspace).

Nazwa brzmi wymyślnie, ale wyjaśnienie jest dużo prostsze, niż mogłoby się wydawać. Doświadczalne miejsce pracy jest nastawione na pracownika i zasadniczo wykorzystuje psychologiczną perspektywę przy projektowaniu układu przestrzeni biurowej. Na przykład, wybierając szklane biurka (lub szklane stoły konferencyjne), aby odbijać światło i tworzyć wrażenie jasności, w porównaniu z ciemnym otoczeniem, które wywołuje negatywne emocje.
Wybieraj strefy przerw, z dala od cichszych stref, tak aby ludzie mogli się skoncentrować i współpracować w razie potrzeby, bez stresu związanego z przerwami.

Doświadczalne miejsce pracy dotyczy wrażeń z pracy w tej przestrzeni; tego, jak się w niej czujemy, jak inspiruje i jak motywuje.
Doświadczalne miejsce pracy jest zaprojektowane tak, aby było funkcjonalne, wydajne, ale także przyjemne.

Po co zadawać sobie tyle trudu? To bardzo proste. Miejsce pracy, które koncentruje się na tym, jak wygląda, jakie sprawia wrażenie, jak łatwo się w nim pracuje i jak dobrze jest przemyślane, sprawi, że pracownicy będą bardziej zadowoleni i pozostaną w firmie. Ponadto nie będzie potrzeby przeprowadzania pilnej rekrutacji, a w rzeczywistości jest bardziej prawdopodobne, że zachęci to nowe talenty do ubiegania się o pracę w firmie, zwiększając tym samym szanse na sukces i rozwój firmy w przyszłości. Wszystko to dzięki wyborowi wspaniałych mebli biurowych, upewnieniu się, że wszystko jest umieszczone we właściwym miejscu i myśleniu nieszablonowemu!

Jednym z głównych powodów, dla których pracownicy chętniej pracują w przestrzeni roboczej opartej na doświadczeniu i nie odchodzą gdzie indziej, jest brak podejścia "trawa jest bardziej zielona". Będą mieli doświadczenie pracy w biurze, które sprawia im przyjemność każdego dnia i będą oceniać to pozytywne doświadczenie w porównaniu z tym, jak wyglądałaby przeprowadzka i praca w innej firmie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to doświadczenie będzie zbyt cenne, by ryzykować.

Rzeczy, o których należy pomyśleć, projektując doświadczalne miejsce pracy

Pierwszym krokiem jest poproszenie pracownika, aby odszedł od biurka i porozmawiał o tym, co mu się podoba w jego obecnym środowisku pracy, czego nie lubi, co chciałby mieć, a także o wszelkich pomysłach, które chciałby przedstawić. Jak można zaprojektować miejsce pracy, które będzie odpowiadało pracownikom, jeśli nie zapyta się ich, czego chcą? Podniesie to również morale, ponieważ za każdym razem, gdy wprowadzasz jakiekolwiek zmiany w środowisku biurowym, musisz mieć pewność, że wszyscy są na bieżąco informowani i konsultowani.

Dobrym pomysłem jest zrobienie tego w ramach nieformalnej współpracy, ale trzeba też poznać indywidualne potrzeby pracowników, ponieważ każdy będzie miał inne wymagania. Gdy już poznamy te szczegóły i będziemy mieć jasny obraz tego, jak najlepiej pracować z pracownikami, należy zaprojektować przestrzeń zgodnie z tymi informacjami. Wszystkie działania powinny być ukierunkowane na zaspokojenie tych potrzeb, a pomysły zgłaszane przez pracowników powinny być brane pod uwagę i uwzględniane wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Prawdopodobnie nowe miejsce pracy będzie pełne różnorodności, w tym przestrzeni, innowacyjnych mebli biurowych i dekoracji.
Na przykład ergonomiczne krzesła i regulowane biurka biurowe to świetny pomysł, ponieważ można je dostosować do indywidualnych potrzeb, ale można też rozważyć biurka stojące, aby dodać dodatkowy wymiar różnorodności.

Doświadczalne miejsce pracy często ma formę otwartego planu, co oznacza, że należy pomyśleć o strefach. Strefy te zapewnią, że różne rodzaje pracy będą mogły odbywać się w tym samym czasie, bez przeszkadzania komukolwiek lub denerwowania się tym, co robi sąsiad!
Strefy ciche, wyposażone w wygodne designerskie krzesła biurowe, są idealne do pracy wymagającej skupienia. Z kolei strefy współpracy, być może z krzesłami siatkowymi zapewniającymi dodatkową elastyczność, powinny być przeznaczone do burzy mózgów i pracy wymagającej zespołowego przekuwania pomysłów. W jaki sposób w środowisku otwartego planu można ograniczyć hałas i zapobiec jego przenikaniu z jednej przestrzeni do drugiej?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, w wielu biurach stosuje się kabiny, poduszki na biurka lub panele i ekrany akustyczne, które pochłaniają hałas i stanowią fizyczną blokadę między jedną przestrzenią a drugą. Pomaga to uniknąć rozpraszania uwagi, a tym samym irytacji, gdy ktoś próbuje się skoncentrować.

Konsultacje z pracownikami to jedyny sposób na uzyskanie informacji potrzebnych do zaprojektowania idealnego miejsca pracy opartego na doświadczeniu.
Dzięki temu pracownicy będą mieli kontrolę nad tym, czego potrzebują, a gdy tak się stanie, ich wydajność wzrośnie.

Autor

Weronika Koczowska

Pracownik biurowy, Wrocław.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 595-968-789

E-mail: kontakt@info-komputery.pl

ul. Biała 25

00-009 Warszawa